SWIM TEAM 

Sign Up Sheet created by Christine Stephenson

If you need to make any changes or have any questions about your swim team volunteer commitment, please contact [email protected]

Divisionals Saturday, July 30

Chief Judge - 1st half
Keenan Goldsby

Stroke and Turn - 1st half
Sara Demyanovich

Stroke and Turn - 2nd half
Kristy Kellogg

Announcer - 2nd half
Hubert Fry

Data Coordinator - 2nd half
Germaine Goldsby

Marshal - 1st a hlf
Fred Spaziani

Marshal - 2nd half
Karen/Mike Ricci

Timer - 1st half
Lynn Barner

Timer - 1st half
Valerie Tapen

Timer - 1st half
John Stenger

Lane Time Recorder - 1st half
Sara Burlein

Timer - 2nd half
Mark St. Germain

Timer - 2nd half
Bill Schwabenbauer

Timer - 2nd half
Bill Rogers

Lane Time Recorder - 2nd half
Bob Robitaille

Clerk of Course - 1st half
Rhonda Brach

Clerk of Course - 2nd half
Christine Gloninger

Meet Sheet Recorder - 1st half
Rosemary Seykowski

Meet Sheet Recorder - 2nd half
Bonnie Olsen

Awards Clerk - 1st half
Cara Guzik

Awards Clerk - 2nd half
Shepard Kirkham

Runner - 1st half
Miguel Maldonado

Runner - 2nd half
Laura Winkler

Caller/Reader 2nd half
Sharon Downs

Canopy Take Down
Angie Pilcher

Alternate Volunteer
Juliet Neal


End of Season Team Banquet Saturday, July 30

Head Team Party
Donna Wiss Donahue

Pool Set Up 4:30pm
Erin Watson

Pool Set Up 4:30pm
Peter Watson

Pool Set Up 4:30pm
Rachel Thorne

Server 6-7:30
Rob Pata

Server 6-7:30
Amy Pata

Server 7:30-9
Marina Elsisi

Server 7:30-9
Talia Lagerberg

Server 7:30-9
Kristina Reeves

Server 7:30-9
Phillip Reeves


TGIF Friday, June 17

Concessions (5:30 - 8:00pm)
Lisa Lyon

Concessions (5:30 -8:00pm)
Beth Murray

Concessions (5:30 - 8:00pm)
Kathleen Powers

Concessions (5:30 - 8:00pm)
Shepard Kirkham

Concessions (5:30 - 8:00pm)
Christine St. Germain

Concessions (5:30 - 8:00pm)
Mary Beth O'Donnell

Griller (5:15 - 8:00pm)
Tim Ryan

Griller (5:15 - 8:00m)
Miguel Maldonado


Time Trials Saturday, June 18

Head Timer
Bob Robitaille

Asst Timer
Bill Schwabenbauer

Timer
Angie Pilcher

Timer
Gina Baker

Timer
Susanne Dominick

Timer
Belle Poppenberger

Timer
Steve Moree

Timer
Sergiy Zorya

Timer
Rosalyn Korff

Timer
Lynne Barner

Timer
Irene Winston

Timer
Ross Poppenberger

Timer
Shawna Peterson

Timer
Bill Rogers

Timer
Jim Beissner

Timer
John Stenger

Timer
June Ryan

Timer
Jeff Kratzer

Timer
Dan Eleuterio

Timer
Nate Bollinger

Marshal
Fred Spaziani

Marshal
Lisa Lyon

Runner
Oksanna Hoobchaak

clerk of course
Bridget Penna

Clerk of Course
Christine Gloninger

Team Area
Rosemary Seykowski

Announcer
Sharon Downs

Concessions
Tim Ryan

Concessions
Kathleen Powers

Meet Set Up (Friday night 8:30pm)
miguel maldonado

Meet Set Up (Friday night 8:30pm)
Mandy Houghton

Meet Set Up (Friday night 8:30pm)
Robert Rice

Meet Set Up (Friday night 8:30pm)
Viktor Zorya

Meet Set Up (Friday night 8:30pm)
Christine Gloninger


FX @ South Run, June 20

Asst Head Timer
Bill Schwabenbauer

Timer
Karen Ricci

Timer
Ron Frye

Timer
Bill Rogers

Timer
Tim Ryan

Timer
Belle Poppenberger

Timer
Dan Eleuterio

Timer
Shepard Kirkham

Timer
Keith Oswald

Timer
marc laverdiere

Marshal
Lisa Lyon

Marshal
Becki Herrema

Clerk of Course
Bridget Penna

Clerk of Course
Christine Gloninger

Table Worker
Rhonda Brach

Table Worker
Kathleen Powers

Table Worker
Laura Winkler


FX @ Riverside Gardens Saturday, June 25

Head Timer
Bob Robitaille

Timer
Kristy Kellogg

Timer
Juliet Neal

Timer
Rosalyn Korff

Timer
John Stenger

Timer
Mark St. Germain

Timer
Sara Burlein

Timer
Sergiy Zorya

Timer
Nate Bollinger

Timer
Sara Demyanovich

Marshal
Tom Pilcher

Clerk of Course
Rhonda Brach

Table Worker
Chris Stephenson

Table Worker
Christine Spaziani

Table Worker
Rosemary Seykowski


Rolling Hills @ FX Monday, June 27

Asst Head Timer
Bill Schwabenbauer

Timer
Sergiy Zorya

Timer
Karen Ricci

Timer
Irene Winston

Timer
Mark St. Germain

Timer
Bill Rogers

Timer
Tim Ryan

Timer
Keith Oswald

Timer
Tim McCaffery

Timer
Jim Beissner

Marshal
Bob Robitaille

Runner
Becki Herrema

Clerk of Course
Bridget Penna

Clerk of Course
Christine Gloninger

Table Worker
Kathleen Powers

Table Worker
Bonnie Olsen

Table Worker
Laura Winkler

Announcer
Sharon Downs

Concessions
Oksana Hoobchaak

Concessions
Svitlana Zorya

Concessions
Doug Salvucci

Concessions
Angie Eberling

Concessions
Marina Elsisi

Concessions
Gina Ioniro

Griller
Fred Spaziani

Griller
McKay Tolboe

Meet Set Up ( Monday afternoon 4:30pm)
Miguel Maldonaldo

Meet Set Up (Monday afternoon 4:30pm)
Marina Elsisi

Meet Set Up (Monday afternoon 4:30pm)
Rosalyn Korff

Meet Set Up (Monday afternoon 4:30pm)
Rosalyn Korff


TGIF Friday, July 1

Concessions (5:30 - 8:00pm)
Robin Carle

Concessions (5:30 - 8:00pm)
Christine St. Germain

Concessions (5:30 - 8:00pm)
Becki Herrema

Concessions (5:30 - 8:00pm)
Irene Winston

Concessions (5:30 - 8:00pm)
Shawna Peterson

Concessions (5:30 - 8:00pm)
Brauna Carl


Waynewood @ FX Saturday, July 2

Head Timer
Bob Robitaille

Timer
Tim Ryan

Timer
Lloyd Stephenson

Timer
Valerie Tapen

Timer
Sara Burlein

Timer
Mark St. Germain

Timer
Tim Lyon

Timer
Rosalyn Korff

Timer
Lynne Barner

Timer
Jim Beissner

Marshal
Fred Spaziani

Marshal
Bill Schwabenbauer

Runner
Irene Winston

Clerk of Course
Shari McClellan

Table Worker
Michele Frye

Table Worker
Chris Stephenson

Table Worker
Christine Spaziani

Table Worker
Rosemary Seykowski

Data Reader
Leslie McAndrew

Announcer
Hubert Fry

Meet Set Up (Friday night @ 8:30pm)
Miguel Maldonado

Meet Set Up (Friday night @ 8:30pm)
Mandy Houghton

Concessions
Susanne Dominick

Concessions
Mary Ann Yankosky

Concessions
Gina Ianiro


Team Breakfast, July 5

1 gallon orange juice
Becki Herrema

1 gallon orange juice
Jill Schwabenbauer

1 gallon orange juice
Kristy Kellogg

1 gallon orange juice
Chris and Lloyd Stephenson

1 gallon orange juice
Kristina Reeves

1 gallon orange juice
Belle Poppenberger

1 gallon orange juice
Belle Poppenberger

1 gallon orange juice
Michael Ann Beissner

1 gallon orange juice
Donahue Family

1 gallon orange juice
Sara Burlein

2 containers washed & cut strawberries
Kay Powers

2 containers washed & cut strawberries
Rosalyn Korff

2 containers washed & cut strawberries
Mary Simonsen

2 containers washed & cut strawberries
Laura Winkler

2 containers washed blueberries
Bridget Penna

2 containers washed blueberries
Lisa Lyon

2 containers washed blueberries
Denise Rogers

2 containers washed blueberries
Karen Ricci

12 bananas
Germaine Goldsby

3 bags chocolate chips
Tim Ryan

2 bags peanut butter chips
Michele Frye

2 cans whipped cream
Shawna Peterson

2 cans whipped cream
Michele Frye

2 cans whipped cream
Tim Ryan

2 cans whipped cream
Elaine Lozano

2 cans whipped cream
Valerie Tapen

3 large containers sprinkles
Sara Demyanovich

2 bags M&Ms
elaine lozano

2 squeez bottles chocolate syrup
Sang-Hee Yi

2 squeeze bottles strawberry sauce
Michele Frye


Teen Progressive Dinner Thursday, July 7

2 cases water
Michael Ann Beissner

veggie tray
Tracy Davis

cheese platter
Kristy Kellogg

hot hors deuvres
Ann Fry

hot hors deuvres
Sergiy Zorya

salad
Mary Simonsen

fruit platter
Valerie Tapen

2 doz rolls
Jill Schwabenbauer

2 doz rolls
Donahue Family

lasagna
Cara Guzik

macaroni and cheese
Tammy Simmons

pasta dish
Chris and Lloyd Stephenson

pasta dish
Fred and Chris Spaziani

3 gal lemonade
Raphaela Eleuterio

dessert
Sara Demyanovich

dessert
Germaine Goldsby

dessert
Leslie McAndrew

dessert
Joyce MARYANOPOLIS

pick up balloons and put at houses
Laura Winkler

folding chairs to Spazianis 9111 Rockefe
Joyce MARYANOPOLIS


Sleepy Hollow Bath @FX Saturday, July 9

Head Timer
Bob Robitaille

Timer
Kristy Kellogg

Timer
Lloyd Stephenson

Timer
Sara Burlein

Timer
Mark St.Germain

Timer
Valerie Tapen

Timer
Lynne Barner

Timer
Tim Lyon

Timer
John Stenger

Timer
Bill Rogers

Marshal
Fred Spaziani

Marshal
Bill Schwabenbauer

Runner
Tammy Simmons

Clerk of Course
Rhonda Brach

Table Worker
Michele Frye

Table Worker
Chris Stephenson

Table Worker
Christine Spaziani

Table Worker
Rosemary Seykowski

Data Reader
Leslie McAndrew

Announcer
Hubert Fry

Meet Set Up (Friday night @ 8:30pm)
Miguel Maldonado

Concessions
Cindy Peredo

Concessions
Sue Dominick

Concessions
Gina Ianiro

concessions
Alexandra Maryanopolis

Concessions
Mary Ann Yankosky


Crosspointe White @ FX Monday, July 11

Asst Head Timer
Bill Schwabenbauer

Timer
Bill Rogers

Timer
Tim Ryan

Timer
Kristy Kellogg

Timer
Robert Oswald

Timer
Irene Winston

Timer
Peter Watson

Timer
Juliet Neal

Timer
Belle Poppenberger

Timer
Rob Pata

Marshal
Amy Pata

marshal
Lisa Lyon

Runner
Erin Watson

Clerk of Course
Bridget Penna

Clerk of Course
Christine Gloninger

Team Area
Karen Ricci

Table Worker
Kathleen Powers

Table Worker
Laura Winkler

Table Worker
Bonnie Olsen

Concessions
Oksana Hoobchaak

Concessions
Svitlana Zorya

Concessions
Becki Herrema

Concessions
Raphaela Eleuterio

Concessions
Cara Guzik

Concessions
Amy Michel

Griller
Fred Spaziani

Griller
Bob Robitaille

Meet Set Up Monday afternoon 4:30
Rosalyn Korff

Meet Set Up Monday afternoon 4:30
Kristina Reeves

Meet Set Up Monday afternoon 4:30
Talia Lagerberg


Divisional Relay Carnival @ Orange Hunt Wednesday, July 13

RTO
Bill Schwabenbauer

RTO/Timer
Bob Robitaille

Timer
Jeff Davis

Timer
Val Tapen

Marshal
Fred Spaziani

Clerk of Cours
Christine Gloninger

Scorer
Chris Stephenson

Table Worker
Rosemary Seykowski

Runner
Miguel Maldonaldo


TGIF Friday, July 15

Concessions (5:30 - 8:00pm)
Mary Ann Yankosky

Concessions (5:30 - 8:00pm)
Gina Ianliro

Concessions (5:30 -8:00pm)
Susanne Dominick

Concessions (5:30 - 8:00pm)
Mary Beth O'Donnell

Concessions (5:30 - 8:00pm)
Karen Ricci

Concessions (5:30 - 8:00pm)
Nancy Thompson


Dowden Terrace @ FX Saturday, July 16

Head Timer
Bob Robitaille

Timer
Tim Ryan

Timer
Angie Pilcher

Timer
Steve Moree

Timer
John Stenger

Timer
Rachel Thorne

Timer
Jim Beissner

Timer
Rosalyn Korff

Timer
Dan Herrema

Timer
Tim Lyon

Marshal
Fred Spaziani

Runner
Oksana Hoobchaak

Clerk of Course
Shari McClellan

Table Worker
Chris Stephenson

Table Worker
Rhonda Brach

Table Worker
Bonnie Olsen

Table Worker
Svitlana Zorya

Data Reader
Cara Guzik

Announcer
Hubert Fry

Meet Set Up (Friday night @ 8:30pm)
Miguel Maldonado

Meet Set Up (Friday night @ 8:30pm)
Mandy Houghton

Meet Set Up (Friday night @ 8:30pm)
Doug Salvucci

Concessions
Susanne Dominick

Concessions
Gina Ianliro

Concessions
Mary Ann Yankosky

Concessions
Alexandra Maryanopolis


FX @ Hunt Valley Monday, July 18

Asst Head Timer
Bill Schwabenbauer

Timer
Nancy Thompson

Timer
Tom Pilcher

Timer
Mark St. Germain

Timer
Karen Ricci

Timer
Irene Winston

Timer
Bill Rogers

Timer
Becki Herrema

Timer
Peter Watson

Timer
Erin Watson

Timer
Rachel Thorne

Timer
Kristy Kellogg

Timer
Tim Ryan

Marshal
Lisa Lyon

Clerk of Course
Bridget Penna

Clerk of Course
Christine Gloninger

Table Worker
Kathleen Powers

Table Worker
Bonnie Olsen

Table Worker
Cara Guzik


FX @ Orange Hunt Saturday, July 23

Head Timer
Bob Robitaille

Timer
John Stenger

Timer
Steve Moree

Timer
Hubert Fry

Timer
Ron Frye

Timer
Kristy Kellogg

Timer
Lloyd Stephenson

Timer
Valerie Tapen

Timer
Lynne Barner

Timer
Angie Eberling

Marshal
Fred Spaziani

Clerk of Course
Shari McClellan

Table Worker
Michele Frye

Table Worker
Chris Stephenson

Table Worker
Rosemary Seykowski


IM Carnival @ Daventry Monday, July 25

Timer
Jim Beissner

Timer
Bill Rogers

Timer
Bob Robitaille

Timer
Tim McCaffery

Stroke and Turn Judge
Kristy Kellogg

Clerk of Course
Sharon Downs

Medal Writer
Rachel Thorne

Time Recorder
Rosemary Seykowski